GRADUATE SCHOOL OF INFORMATICS


Hürriyet: ODTÜ’den Yanlış Alarma Son Verecek Proje

Hürriyet - 05.08.2011

ODTÜ Enformatik Enstitüsü araştırmacıları, insanların vücut ısılarından, taşıdıkları şüpheli paketleri birbirinden ayırarak güvenlik sistemlerini güçlendiren yeni bir teknoloji geliştirdi.

Mevcut teknolojilerden çok ileri özellikler taşıyan ve yanlış alarmların önüne geçen sistem için uluslararası patent başvurusu yapıldı.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Alptekin Temizel, halka açık alanlarda terk edilen şüpheli paketlerin önemli bir güvenlik zaafiyetine neden olduğunu ifade etti.

Tedirginlik yaratan paketler

Şehirlerdeki MOBESE uygulamalarında bine yakın kameranın kullandığını, bu kameraların operatörlerinin göz yoluyla güvenlik olaylarını takip etmesinin çok zor olduğunu dile getiren Temizel, bu durumda özellikle terk edilen paketlerin kısa sürede tespitinin ve gerekli önlemlerin alınmasının önem taşıdığını vurguladı.

Temizel, “Çalışmalarımız sonunda kameranın görüş alanı içerisindeki bir kişinin elinde bavul olup olmadığı ve bu bavulu terk etmesi ya da başka birine vermesi gibi durumları tespit edebiliyor ve gerekli alarm koşullarını tanımlayabildik” dedi.

Nesneleri takip edebiliyor

Laboratuvarda yaptıkları testlerin sistemin güvenilirliğini kanıtladığını bildiren Temizel, şöyle devam etti:
“Örneğin elinde bir bavulla ya da sırt çantası ile gelen bir kişinin bavulu ya da çantayı terk etmesi durumunu gerçek zamanlı olarak tespit edip operatörlere gerekli uyarıları verebilmesini sağladık. Sistem, otomatik olarak şüpheli sahsı takibe alabiliyor. Ayrıca yeterli ışık bulunmadığı ya da nesnelerin gölgede kalması nedeniyle görünülürlüğünün azalması gibi durumlarda da termal kameraların sağladığı bilgilerle diğer kameralara destek olması sayesinde nesnelerin takibine devam edilebiliyor.