GRADUATE SCHOOL OF INFORMATICS


Hürriyet: Siber Oda'dan Üniversitelere Sürpriz Karneler Çıkacak

Hürriyet -- 27.06.2011
ODTÜ bünyesinde kurulan ve 6 eski rektörün yer aldığı ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı ve Danışma Kurulu, geçen yılın ardından bu yıl da Türk ve dünya üniversitelerin sıralaması için 180 bilgisayara eşdeğer ileri teknolojilerin kullanıldığı “siber odada” son kontrollerini yapıyor.

URAP Başkanı ODTÜ eski Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, yaptığı açıklamada, geçen yıl Türkiye'de ilk kez yapılan bir araştırmayla akademik performanslarına göre Türk ve dünya üniversiteler sıralamasını duyurduklarını anımsattı.

URAP'ta 6 öğretim üyesi ile 4 araştırma görevlisinin yer aldığını anlatan Akbulut, bu yıl ikinci kez Temmuz'da Türk üniversitelerinin sıralamasını açıklayacaklarını bildirdi.

Bu yılki Türkiye üniversiteler sıralamasında tıp, mühendislik, fen bilimleri, sosyal bilimler, çevre ve ziraat, yaşam bilimleri olmak üzere altı alana göre sıralama listesini ilk kez ilan edeceklerini belirten Akbulut, bunun yanında alt alan ya da ana bilim dallarını da daha sonra duyuracaklarını söyledi.

Türkiye sıralamasında, 125 üniversitenin yer aldığı genel sıralamanın yanında, alan bazında sıralamanın toplam makale, toplam atıf ve toplam bilimsel döküman (toplantı, konferans, kitap, tebliğ gibi) verilerini içereceğini bildiren Akbulut, bu verilerin bu yıl google schoolar yerine ISI'dan alındığını dile getirdi.
Alan bazında sıralamanın üniversitelerin güçlü ve zayıf yönlerini daha net şekilde ortaya koyacağına işaret eden Akbulut, “Böylece üniversiteler sıralamalarında 'bizim makalemiz az ancak sosyal bilimler alanında kongre ve toplantılar oluyor. Bu nedenle sıralamada düşük çıkıyoruz' gibi bir takım durumlara da açıklık getiriyoruz” dedi.

Özellikle alan sıralamasının üniversitelerin hangi alanda başarılı, hangi alanda gelişmesi gerektiğini de göstereceğini vurgulayan Akbulut, böylece üniversitelerinde planlamalarını buna göre yapabileceklerini söyledi.

Akbulut, “Üniversiteleri özellikle alan bazındaki sıralamada ilginç sürprizler bekliyor. Alan bazında sıralamamızda sürpriz üniversiteler çıktı” dedi.

“DÜNYA ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMASI EKİMDE BAŞLAYACAK”

Prof. Dr. Akbulut, ekim ayında da dünyadaki 110 ülkeden 2 bin üniversiteyi yine alan bazında tıp, mühendislik, fen bilimleri, sosyal bilimler, yaşam bilimleri, ziraat ve çevre olmak üzere altı alanda sıralama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Akbulut, Çin, İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerin yaptığı sıralamanın ardından Türkiye'de yapılan sıralamanın da dünya ülkeleri tarafından ilgiyle izlendiğini belirtti.

URAP'ın internet sitesine her gün binlerce girişin yapıldığın, sıralamaya giren ülkelerin medyasının bu sıralamaları haber yaptığını anlatan Akbulut, bunun da yaptıkları sıralamanın dünyada ses getirdiğini gösterdiğini söyledi.

“AMAÇ İYİ YA DA KÖTÜ OLARAK AYIRMAK DEĞİL”

Akbulut, amaçlarının üniversiteleri iyi ya da kötü olarak ayırmak olmadığını dile getirerek, “Amacımız, üniversitelerin, rektörlerin, ülke yöneticilerinin üniversitelere kaynak veren kurumların bu sıralamayı görmesi ve en önemlisi de üniversitelerin kendini görmesi. Pek çok üniversite, kendi üniversitesinin dünyada en iyi olduğunu düşünüyor” diye konuştu.

Ülkelerin kalkınmasının bilim ve teknoloji üretmesine bağlı olduğunun altını çizen Akbulut, üniversitelerin bu üretimin merkezi olduğunu vurguladı.

Akbulut, şöyle devam etti: “Biz istiyoruz ki çevremizdeki bütün üniversiteler iyileşsin ve iyileşirken de bilim ve teknoloji üretsin. Bu süreçte ülkeler kalkınsın. Dünya daha mutlu ve daha huzurlu olsun. Dünyadaki bütün savaş ve kavgalar, kıt kaynakları paylaşmak için yapılıyor. Herkese yetecek kaynak olursa bu savaşlar otomatikman olmaz zaten.

Rektörlere önerim, gerçeği görmekten hiç bir zaman rahatsız olmamaları. Bazı üniversiteler, listede istedikleri yerde değillerse, bunda üzülecek bir şey yok.Sadece öğretim üyelerini motive etmek, parlak gençleri üniversiteye çekmek, bence rektörlerimize söyleyeceğim en önemli şey.
Üniversitelerine yeni eleman alırken, alabilecekleri en parlak, dünyadaki en başarılı Türk ya da yabancı ayırmadan seçim yapmaları. ABD'deki rektörlerin zamanının önemli bir kısmı üniversitesine parlak insanları almak için çaba ve para harcamakla geçer. Türkiye'de maalesef bunu pek görmüyoruz.”

“SİBER ODADA NELER VAR?”

Prof. Dr. Ural Akbulut, üniversiteler sıralamasının, binlerce üniversiteye ait milyonlarca verinin 180 bilgisayara eşdeğer 18 serverde toplandığı, 24 saat bu verilerin işlendiği “siber oda” adını verdikleri merkezde ileri teknolojik imkanlarla yapıldığını söyledi.

Akbulut, sistemlerinin aynı anda 20-30 üniversitesinin verilerini ilgili web sayfalarını tarayarak veri aldığını ve özel yazılımlarla değerlendirdiğini sözlerine ekledi.