ENFORMATİK ENSTİTÜSÜ


Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans ve Doktora Programları

Bilisim Sistemleri Yüksek Lisans Programi

Tüm sektörlerde bilisim teknolojilerinin ve sistemlerinin yaygin kullanimi, bu tür sistemleri gelistirecek ve kullanacak bir isgücü gereksinimi yaratmistir. Saglik bilisim sistemleri, yönetim bilisim sistemleri, cografik bilisim sistemleri ve komut-denetim-iletisim sistemleri, bu tür uygulamalardan yalnizca birkaçidir.

 

Tezli Yüksek Lisans Programı Eğitim Amaçları

Tezli Yüksek Lisans Program Çıktıları

 

Tezsiz Yüksek Lisans Programı Eğitim Amaçları

Tezsiz Yüksek Lisans Programı Çıktıları

 

Kimler Basvurabilir?

Farkli disiplinlerden gelen ögrenciler tesvik edilmekle birlikte bilgisayar programlama, veri yapilari, olasilik ve istatistik ve is yönetimi için temel bilgilerin gerekliligi vurgulanmaktadir. Ilgili derslerden olusan bilimsel hazirlik programi yeni giris yapan ögrencilerin lisans üstü seviyesinde dersleri almadan önce hazirliklarini tamamlamalari için bulunmaktadir.

 

Mezuniyet Gereksinimleri

Bütün ögrenciler Bilisim Sistemleri, Veritabani Kavramlari, Bilgisayar Agi, Yazilim Mühendisliginin temel yönlerini kapsayan  5 zorunlu ders almak zorundadir. Bilisim Sistemlerindeki seçmeli dersler üç alanda gruplanmaktadir: Teknoloji, Yönetim ve Bilisim Sistemleri Alani. Ögrencilerin disiplinlerarasi bilgi düzeylerini gelistirebilmeleri için, zorunlu derslerin yani sira bu alanlardan üç seçmeli ders almalari da gerekmektedir. Seçmeli dersler, bu alanlarin birinde uzmanlasmak için alinmalidir.

 

Bilisim Sistemleri Doktora Programi

Bilisim Sistemlerinde doktora programi disiplinlerarasi yapisindan dolayi ögrencilere çok çesitli arastirma konulari sunmaktadir. Ögrenciler bilgi birikim alanlarini genisletme sansina ve bu alanlardan birinde derin çalisma özgürlügüne sahiptirler.

 

Program Eğitim Amaçları

Program Çıktıları

 

Mezuniyet Gereksinimleri

Programdan doktora derecesi alabilmek için ögrenciler yüksek lisans ve doktora egitimleri süresince toplam en az 16 ders almak zorundadir. Bir yüksek lisans veya baska bir doktora programi kapsaminda alinan derslerin zorunlu veya seçmeli dersler yerine sayilmasi danismanin istemi ve akademik kurulun onayi ile gerçeklesebilir. Bu kapsamda doktora programina saydirilacak dersler toplami 8 dersten çok olamaz.

 

Kariyer Olanaklari

Bu programin mezunlari bilisim sistemleri ile ilgili çesitli alanlarda çalisabilirler.

 

IS Dersleri