Research News

awards
Prof. Dr. Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı ODTÜ Yılın Tezi Ödülü


Enstitümüz Bilişim Sistemleri Anabilim Dalı doktora programı mezunu Gökçen Yılmaz, “Prof. Dr. Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı 2017-2018 öğretim yılı ODTÜ Yılın Tezi Ödülü” nü aldı.

phd thesis
Eren Esgin - Dizi Hizalama Bazlı Süreç Ailelerinin Çıkarımı

Organizasyonlar arası süreç madenciliği, farklı organizasyonlarda aynı görevleri yerine getiren süreçler arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkarılmasını amaçlar. Elde edilen sonuçlar farklı organizasyonlar arasında işbirliğini oluşturmak ve geliştirmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, bu ek işlevsellik organizasyonlar arasında ortaya çıkan değişkenliklere çözüm bulma zorunluluğunu da ortaya çıkarır. Bu çalışmada dizi hizalama tekniğini adapte edilerek, organizasyonlar arası süreçsel benzerlikler ölçülüp ilgili alternatifler arasındaki komşuluklar süreç aile ağacı üzerinden görselleştirilir. Hizalama sonucu eşleşen bölgeler, süreç davranışları bağlamında organizasyonlar arasında fonksiyonel bir benzerliğe işaret eder.

awards
UNESCO L'OREAL Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursu Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ

Enformatik Enstitüsü Sağlık Bilişimi ABD öğretim üyesi Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ, 2018 yılı UNESCO-L'Oréal Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursu'nu kazandı.